Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Katowicach pracuje nad zorganizowaniem kursu języka ukraińskiego dla nauczycieli religii( świeckich i duchownych). Język, z jego relacyjnymi konotacjami, stanowi konstytutywny element doświadczenia człowieka. Dlatego już w sobotę 12 marca 20022 r. rozpocznie się 
on-line szkolenie językowe dla nauczycieli religii, by wyposażyć ich w umiejętność podstawowego komunikowania się z dziećmi i młodzieżą, którzy w wyniku wojny uciekli z Ukrainy i kontynuują edukację w polskich szkołach. Warto, by ktoś potrafił w ojczystym języku np. przywitać ukraińskie dzieci i młodzież po przekroczeniu progów szkoły, zapytać o samopoczucie, zdrowie. Nawet kilka słów czy podstawowych zdań wypowiedzianych przez nauczyciela w języku ukraińskim przełamie pierwsze bariery i stworzy bardziej komfortową sytuację pobytu dziecka w nowej szkole. Należy przypomnieć, że już 25 lutego br. Minister Edukacji i Nauki przekazał dyrektorom szkół i organom prowadzącym informację na temat zasad przyjmowania cudzoziemców do polskich szkół w kontekście obecnej sytuacji na Ukrainie. Zgodnie z nimi uczniowie z Ukrainy w wieku obowiązku szkolnego i obowiązku nauki (7-18 lat) są przyjmowani do szkół publicznych oraz obejmowani opieką, a także nauczaniem na warunkach dotyczących obywateli polskich. Przyjęcie do szkoły jest możliwe w ciągu całego roku szkolnego, a ustalenie klasy, w której kontynuowana jest nauka, odbywa się na podstawie sumy ukończonych lat nauki szkolnej za granicą. Przyjmowanie uczniów przybywających z zagranicy jest uregulowane na poziomie ustawowym. W procesie tym nie ma znaczenia prawna podstawa pobytu ucznia na terenie Polski. 

            W czasie szkolenia katecheci będą otrzymywać materiały do indywidualnej pracy w domu. Natomiast po jego zakończeniu każdy otrzyma słowniczek podstawowych słów i zwrotów w języku ukraińskim do praktycznego wykorzystania w szkole. Szczegóły organizacyjne ukażą się już wkrótce na stronie Wydziału Katechetycznego.
            Kurs będzie trwał przez pięć kolejnych sobót (dwie godziny lekcyjne z piętnastominutową przerwą; początek: godz. 15.00), a udział w nim jest bezpłatny.

            Prosimy zapisywać się przesyłając zgłoszenie na adres mailowy Wydziału Katechetycznego: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. W zgłoszeniu podajemy: imię i nazwisko, numer telefonu i adres mailowy.

            Wszystkich nauczycieli religii serdecznie zapraszamy,        

Pracownicy Wydziału Katechetycznego w Katowicach