Drodzy Katecheci,

doroczna pielgrzymka dzieci wczesno i pierwszokomunijnych do archikatedry Chrystusa Króla odbędzie się w niedzielę 9 czerwca br. pod hasłem: „Pragnę” (J 19,28). Tematem przewodnim będzie modlitwa w nawiązaniu do ogłoszonego przez papieża Franciszka Roku Modlitwy.

Tegoroczna pielgrzymka stanowić będzie część diecezjalnych obchodów I Światowych Dni Dzieci, które z inicjatywy papieża Franciszka po raz pierwszy odbywać się będą w Rzymie w niedzielę 26 maja br. Dlatego zapraszamy również dzieci, które przeżywają pierwszą rocznicę przyjęcia Komunii Świętej lub kolejne.

Pielgrzymka rozpoczyna się o godz. 13.30 na parkingu kurialnym (pomiędzy budynkiem Archikatedry i Kurii Metropolitalnej), a kończy ok. 16.45.

Program spotkania:

1. „Modlitewny szlak” – na parkingu kurialnym każda grupa otrzymuje modlitewny paszport
    i rozpoczyna modlitewny szlak w okolicach katedry. Należy dotrzeć do wyznaczonych punktów i wykonać zadanie związane z modlitwą. Zostanie to odnotowane w paszporcie. Po dotarciu do katedry grupy składają paszporty pielgrzyma w koszyku. Spośród nich, na koniec pielgrzymki zostaną rozlosowane nagrody.
  2. „Modlitewne gesty” – nabożeństwo mistagogiczne w katedrze
  3. „Modlitewny szczyt” – Eucharystia pod przewodnictwem Księdza Biskupa
  4. „Modlitewna wspólnota” – pamiątkowe zdjęcie na schodach Archikatedry i wspólny posiłek.

Prosimy, aby rodzice i dzieci z danej parafii przygotowali duży emblemat na drzewcu (średnica do 2,8 cm) w kształcie złożonych do modlitwy dłoni (wysokość do 2 m.), który złożymy w prezbiterium katedry. Na odwrocie umieszczamy nazwę parafii. Oprócz tego prosimy, aby każde dziecko przywiozło samodzielnie ułożony i napisany ręcznie tekst modlitwy, z którego stworzymy pielgrzymkową Księgę modlitw dzieci komunijnych archidiecezji katowickiej w Roku Modlitwy. Nagłówek modlitwy powinien brzmieć: „Moja modlitwa w Roku Modlitwy”, zaś pod tekstem należy się podpisać podając dodatkowo wezwanie parafii i miejscowość (np. Janek Kowalski z parafii św. Ekspedyta w Minorewie). Modlitwa powinna zostać napisana na kolorowym brystolu o wymiarach kartki A3 w poziomie (jest to bardzo ważne przy tworzeniu księgi).

Na zakończenie zapraszamy tradycyjnie do wspólnego zdjęcia na schodach katedry oraz na wspólny posiłek.

Prosimy o przekazanie rodzicom, dzieciom zaproszenia i informacji o tym jak będzie przebiegać pielgrzymka.

W razie wątpliwości lub jakichkolwiek pytań można zadzwonić do Wydziału Katechetycznego – tel. 519 546 011.

Każde dziecko otrzyma pamiątkę pielgrzymki. Dlatego w celach organizacyjnych prosimy o zgłoszenie grupy i podanie przybliżonej ilości dzieci oraz ze względu na posiłek również liczby rodziców (osób towarzyszących) na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  do dnia 26 maja 2024 r.

Pozdrawiamy i z radością oczekujemy. Niech nie zabraknie dzieci z żadnej parafii.

Ks. dr hab. Roman Buchta
Ks. dr Robert Kaczmarek